Kvašení nebo-li fermentace patří mezi jednu z nejstarších technik, která primárně sloužila k uchování potravin a jejich ochraně před zkažením.
Bez ní bychom mimo to neměli třeba jogurt, víno nebo kváskový chléb.
Kvašení ale hlavně dopomáhá k tomu, aby potravina byla výživnější a stravitelnější. To rozhodně ale není jediný důvod proč kvašené / fermentované potraviny jíst.
V našich střevech žije miliarda bakterií, která dohromady tvoří střevní mikroflóru. Určitě už víš, že až 60 % imunity sídlí právě ve střevech, tak se o ně koukej pořádně starat!
Jak?
Kromě kysaných mléčných výrobků (např. jogurt, kefír), fermentovaných luštěnin (např. tempeh, sójová omáčka, miso pasta) nebo fermentovaných nápojů (např. kombucha, vodní kefír z tibi krystalů)… můžeš, a to hlavně v zimním období, na talíř přidat i zeleninu kvašenou – pickles, kysané zelí nebo tradiční korejský salát kimči.
V Koreji se tato výživná zelenina podává skoro ke každému jídlu a považuje se za nejzdravější jídlo světa.
Pro zachování všech živin jej doporučujeme nevařit, ale do pokrmů míchat až na konec nebo ještě lépe podávat jako výživnou zeleninovou přílohu k hlavním jídlům.
Korejci prý říkají, že svět skončí dřív, než se kimči zkazí.
Mrkni se na naše předchozí články, kde najdeš recept na kimči rýži. Jestli nevíš kde a jaké kimči koupit, mrkni na toto od Vilgainu, moc mi chutná.Týna 🥗
PS 1: Chtěli byste jídelníček, tedy jasný plán co vařit a jaké potraviny nakoupit? Mrněte na naší kuchařku Restart jídelníček: Zdravé jídlo 2x denně, která zjednoduší váš zdravý život
PS 2: Pro více rychlých a zdravých video receptů nás sleduj na Instagramu.