🌞👙 PLAVKOVÁ POSTAVA celoročně? S naším PLÁNEM NA HUBNUTÍ to zvládnete! 👙🌞 
DOPRAVA ZDARMA + DÁREK k sadě prodlouženy do 31. 7.!

👙 PLAVKOVÁ POSTAVA celoročně? 👙
S naším PLÁNEM NA HUBNUTÍ to zvládnete!

DOPRAVA ZDARMA + DÁREK k sadě do 31. 7.!

Hubnutí po porodu (kompletní návod) & 10 rychlých tipů jak zhubnout po porodu

Zhubnout po porodu v rekordním čase bývá prvořadou snahou mnoha novopečených maminek. Často si ale neuvědomují, jak negativní dopad na zdraví to může mít.

Je toho hodně, co je potřeba zvládat – péče o novorozence, přizpůsobení se nové realitě, zotavení se po porodu. Přílišný tlak na hubnutí pak přináší další zbytečný stres, který nastartování hubnutí často nedovoluje. Jak to tedy vše skloubit dohromady?

Zhubnout po porodu? O jaká kila tady vlastně jde?

Cílem změn probíhajících v těle ženy očekávající potomka je zajištění zdárného průběhu těhotenství, vývoj a růst plodu, příprava na porod a následné kojení. Normální váhový přírůstek v těhotenství se pohybuje mezi 8 až 16 kilogramy.

Orgánem, kde jsou těhotenské změny jedny z nejvýraznějších, je děloha. Její hmotnost se během těhotenství zvětší ze 70 gramů na téměř 1100 gramů. Kromě zvětšené dělohy je do celkového přírůstku hmotnosti zahrnuta:
 • váha dítěte
 • placenta
 • plodová voda
 • zvětšená prsní tkáň
 • krev k propojení a výživě děťátka
 • tuková zásoba

Přebytečný tuk je v pořádku a slouží jako energetická rezerva pro porod a kojení. Téměř polovina žen však během těhotenství přibere více. V takových případech je obzvlášť důležité tématu zdravé váhy věnovat pozornost. Pokud se vám to totiž nezdaří, narůstá tím riziko nadváhy a cukrovky v horizontu příštích 15 až 20 let a také komplikací během dalších těhotenství.

Co hubnutí po porodu ovlivňuje

Zde platí pravidlo: čím více nabraných kilogramů, tím déle potrvá, než vaše váha bude zpět. Tempo je však individuální, jako je každá žena. Zásadní vliv také mají následující faktory:
 • Přirozená rychlost vašeho metabolismu
 • Stravovací návyky a kvalita jídla
 • Věk (s vyšším věkem jde z důvodu hormonálních změn hubnutí hůře)
 • Pohybová aktivita
 • Kvalita spánku
 • Míra stresu

Nespěchejte, nasaďte bezpečné tempo

Neexistuje jednotné načasování, do kdy byste nadbytečná kila měly shodit. Pokud si nastavíte správný režim a plnohodnotný jídelníček, budete většinou na své váze nejpozději do 2 let od porodu. Přiměřená rychlost hubnutí jsou 1-2 kila za měsíc. Nedaří se vám to ani po takto delší době? Nevadí, možná jen potřebujete pomoct odhalit příčinu. Objednejte si on-line konzultaci s našimi experty, kde je prostor pro individuální řešení. Je běžné, že obecné rady a jídelníčky selžou.

Zapomeňte na striktní diety

Většina klasických redukčních diet je pro maminky naprosto nevhodná. Zaměřte se hlavně na přísun živin. Většina žen sice přijímá přiměřené množství kalorií, ale složení jídelníčku vůbec neodpovídá tomu, co tělo v tuto dobu potřebuje.

Pokud kojíte, tak samotný proces kojení se velmi na hubnutí podílí. Při každém kojení totiž vaše tělo spotřebuje přibližně 500 kalorií. To je přesně ten deficit, který vám může pomoct hubnout, ale neohrozí vás.

V prvních 2 měsících hubnutí neřešte!

Minimálně doba šestinedělí je čas na přijetí změn, sžívání se rozšířené rodiny, zabalování dělohy a celkovou regeneraci. Buďte v klidu klidně zalezlá s miminkem co nejvíce v posteli a zařiďte si kvalitní stravu. Zapojte k tomu své okolí – partner, kamarádka, maminka, či si na tuto dobu najměte pomoc na přípravu jídla a chod domácnosti. Oceníte to, až vám po několika měsících péče bude docházet energie.

Pro hubnutí po porodu dodržujte 10 chytrých rad

 1. VLÁKNINA zvyšuje pocity sytosti a působí jako kartáč na střevní stěny, čímž je udržuje propustné pro živiny. Můžete mít totiž super zdravý jídelníček, ale pokud vyživující látky neprojdou do krve není vám to nic platné. Otestujte si, co vám i miminku dělá dobře a dejte si hrst zeleniny ke každému jídlu – nemusí být jen syrová. Její nedostatek ve stravě hravě zachráníte doplňkem stravy jako je psyllium.
 2. Vykrmte své svaly kvalitní BÍLKOVINOU. Urychlíte tak svůj metabolismus a zvýšíte pocit sytosti. Bílkoviny tělu dodají ryby, semínka, ořechy, tofu, tempeh, kysané mléčné výrobky, maso (kvalitní!!), proteinová směs (např. syrovátka). Luštěniny zařazujte postupně a nejprve ty lehce stravitelné, jako je např. červená čočka. Při vaření je vždy dlouho namáčejte a vařte s mořskou řasou nebo bylinkami jako jsou šalvěj, oregano či tymián, které nadýmavost pomáhají odstranit.
 3. ZDRAVÉ potraviny mějte doma SNADNO DOSTUPNÉ. Nakrájejte si ovoce, zeleninu, kterou můžete kdykoliv uzobávat, nebo pár ořechů do mističky. Nezdravé potraviny a sladkosti skladujte mimo dohled, vyřaďte je z domácnosti úplně.
 4. Zpracované potraviny jsou často kalorické, protože mají vysoký obsah přidaných cukrů, a tuků, a také soli a přídatných látek, které poškozují vaše zdraví. Nahraďte je ČERSTVÝMI CELISTVÝMI potravinami.
 5. VYHÝBEJTE SE ALKOHOLU. Je velmi kalorický a navíc přechází do mléka, kde ho předáváte vašemu děťátku, pro než jsou i nízké dávky toxické.
 6. Aby se nezačal projevovat DEFICIT některých PRVKŮ, zejména železa, přidejte doplněk stravy obohacený o organicky vázané železo, nejlépe o laktát železnatý. Při kojení je dále potřeba dbát zejména na dostatečný příjem vitaminu A, vitaminu B12, vitaminu C, nenasycených tuků, selenu a jodu. Pokud je váš jídelníček chudý na další důležité živiny, jako jsou kyselina listová, vápník, zinek či vitamin D, můžete vážně ohrozit zdraví své i zdraví dítěte.
 7. Čistá VODA podporuje váš metabolismus a obzvláště pokud kojíte, je velmi důležité tekutiny doplňovat.
 8. Nenechte si ukrást veškerý SPÁNEK. Kvalita spánku ovlivňuje míru stresu a jeho nedostatek má dokonce vliv na přibírání. I když je to s novorozencem obtížné, spěte kdykoliv to jen trochu půjde. A opět řekněte si o pomoc lidem z vašeho blízkého okolí.
 9. HÝBEJTE SE. Hubnutí půjde dvakrát tak lépe. Nepouštějte se hned do náročného cvičení, pokud jste před porodem nebyla aktivní. Svižná procházka s kočárkem, nebo i chvilka radostného křepčení doma při tanci, protažení a dechová cvičení na jogové podložce.
Zdravá váha je důležitá, ale dávejte pozor, aby se toto téma nestalo příčinou velkého stresu nebo úzkosti. Kdykoliv máte pocit, že se vám nedaří dobře, požádejte o pomoc vaši rodinu nebo specialistu.
Monika Divišová 🌸
PS 1: na toto téma jsem v roce 2011 vydala knihu u Grady: Zdravé hubnutí po porodu

PS 2: Chcete se naučit vařit jednoduchá zdravá jídla? Mít jídelníček, co nastartuje vaše hubnutí po porodu? Nemít žádný stres z vymýšlení jídla na druhý den?
Mrkněte na naši kuchařku Restart jídelníček, která nastartuje vaše hubnutí. Nyní za zaváděcí cenu… ⏰

⭐⭐⭐⭐⭐
„Zhubla jsem 7 kg a vařím jinak"

Kompletní návod,
jak zhubnout
a nepřibrat tuk.

Restart jídelníčku:
jednou provždy!

Je trpět hlady
při dietě váš oblíbený sport?

V tom případě NEKUPUJTE naši knihu!

Obsahuje totiž 101 chutných receptůnákupní seznamy zdravých potravin.