🔥 Začnete DNES? Výsledky brzy: Hubnu díky krabičkám! 🔥
Ke zvýhodněné sadě: DOPRAVA ZDARMA + balíček dobrot – jen do vyprodání!

📣 Předprodej NOVÉ kuchařky Restart jídelníčku: Hubnu díky krabičkám! je v plném proudu!  📣
Chcete STIHNOUT výhodnou cenu? Nečekejte!

🔥 Začnete DNES? Hubnu díky krabičkám! 🔥
K sadě ZDARMA DOPRAVA + dobroty! – do vyprodání!

📣 Předprodej NOVÉ kuchařky 📣
Hubnu díky krabičkám!
Chcete STIHOUT výhodnou cenu?

Nepijete? Nezhubnete! Jak na pitný režim při hubnutí?

Soustředit se při hubnutí jenom na jídlo a pohyb nestačí. Dokud nevyladíte pitný režim, můžete se snažit sebevíc – a moc to s tím shazováním kil nepůjde. Kdo nepije, ten prostě nehubne!

Při hledání optimálního pitného režimu všichni řeší jednu jedinou otázku: kolik toho mám vlastně vypít?

Ale než se dozvíte tohle, potřebujete podle nás vůbec vědět něco úplně jiného:

PROČ všichni o pitném režimu v rámci zdravého životního stylu mluví?

Důvodů je moře. Vezmeme si je jeden po druhém.

Tak předně: lidské tělo je samo o sobě tvořené převážně vodou! Konkrétní obsah se mění v průběhu života, ale novorozenci mohou mít až 75-80 % vody v těle, dospělí okolo 60 % a senioři pak 50 % i méně.

Je ve svalech, pojivových tkáních, chrupavkách, vnitřních orgánech… všude. My jsme voda.

A nedoplňovat ji do těla přímo nebo prostřednictvím jiných vhodných tekutin znamená riskovat, že se ledasco pokazí.

Při nedostatečném pitném režimu totiž přichází tzv. dehydratace.

Pomineme, že nedostatek pití znamená „vysychání“ celého organismu, což na povrchu uvidíte jako přibývající množství vrásek například.

Vrásky jsou u dehydratace nicméně ten nejmenší problém.

Dehydratace může znamenat například zásadní problém pro kardiovaskulární systém.

Nedostatečný příjem vody snižuje objem všech tekutin v těle, včetně krve.

Ta také mnohem hůře v těle proudí, protože je o něco hustší, a to znamená, že se omezuje transport kyslíku tělem. A aby srdce utáhlo všechno i s menším množstvím hustší krve, musí zabrat a doslova pumpovat jako o život. To zvedá hladinu stresu.

S nižším oběhem krve v těle přichází také nízký tlak, závratě a pocity slabosti „na omdlení“.

Bez dostatku vody v těle ztrácíte schopnost teplotní regulace − rozumějte, nemáte co potit. A když se ani ve vedru nevytvoří na kůži pot, který ji přirozeně chladí, přehřívá se celý organismus. Přehřátí pak znovu zvyšuje rizika pro kardiovaskulární systém…

Dehydratace ovlivňuje velmi negativně také činnost ledvin.

Ty mají přece za úkol v těle uklízet a toxiny (odpadní látky) z něj vyplavovat spolu s močí.

Ale tělo nepustí tekutiny, které nemá. A když nebudou tekutiny, chybí transportní cesta k tomu, dostat ven z těla zmíněné toxiny. Protože jakmile nepijete, nemočíte.

Toxiny pak v těle zůstávají, až se vás jednoho dne může týkat hrozba ledvinových kamenů, například.

Při dehydrataci nefunguje dokonce ani mozek.

Sám je vodou tvořený dokonce z více než 70 % a obklopený tzv. mozkomíšním mokem tvořeným převážně taktéž vodou. Už z logiky věci tedy mozek vodu opravdu potřebuje.

A to ještě nevíte, že voda v mozku udržuje v rovnováze tzv. elektrolyty, které se starají o přenos konkrétních impulsů na správná místa v mozku.

Bez vody se mozek správně neprokrvuje, vázne komunikace mezi neurony (mozkovými buňkami), snižuje se naše schopnost reagovat, odpovídat, vzpomenout si.

A teď se konečně dostáváme k tomu, co chcete vědět nejvíc.

Proč platí, že když nepijete, dokonce ani nezhubnete?

1. Dehydratace brzdí metabolismus

Každý metabolický proces – tedy přeměňování potravy na jednotlivé látky, které se pak distribuují po celém těle – je závislý na vodě jako transportním „vozítku“.

Tělo jednoduše mnohem hůř zpracovává přijatou potravu a jen neochotně, pomalu a pouze částečně ji rozkládá na jednotlivé makroživiny (bílkoviny, tuky, sacharidy) nebo mikroživiny (vitamíny, minerální látky, enzymy), které by tělo chtělo sice využít, ale bez dostatečné hydratace nemá šanci.

2. Bez vody daleko nedoběhnete

Dehydratace snižuje také vaši fyzickou výkonnost. Chcete cvičit, ale nepijete před, v průběhu a nedoplníte tekutiny, ani když skončíte? Odnesou to mimo jiné svaly.

Protože bez dobré hydratace nepracují úplně skvěle. A pokud nepracují, nespalují, tedy vy… nehubnete. Navíc, nepít znamená cítit mnohem rychlejší nástup únavy a riziko, že budete muset s tréninkem končit zbytečně brzy.

3. Bez vody zadržujete paradoxně vodu v těle

Víte, jak to funguje, když se pokoušíte hubnout tím, že skoro nejíte? Když už tělu nějaké jídlo dáte, obstará z něj živiny pro základní fungování a zbytek si okamžitě uloží do tukových zásob, aby ho příště nezaskočil další neúměrně dlouho trvající hlad a ono mělo zdroj energie.

To samé platí o vodě. Jakmile málo pijete, tělo se pak jakékoliv vody „odmítá“ vzdát a zadržuje ji. Proto mají lidé s nízkým příjmem tekutin „nohy jako konve“, nateklé. Jejich tělo si našlo cestu, jak o vodu nepřijít. Schovalo do otoků… (A mimochodem, pokud nesnášíte pohled na svou celulitidu, hádejte, jak ji může ovlivnit správný pitný režim?)

4. Střeva dostávají při dehydrataci taky nafrak

Nedostatek tekutin v těle brzdí nakonec i činnost střev. Jako by se úplně zastavil pohyb v nich, méně se prokrvují… a vzniká zácpa, kterou vážně nechcete. Nejen pro ty nepříjemné chvíle v oblasti břišní dutiny, ale také proto, že pak tělo nezpracovává živiny, ty neputují k vnitřním orgánům, tělo nefunguje vůbec, jak má.

Takže už máte hodně důvodů, proč dodržovat pitný režim. Zbývá ukázat vám, co do něj patří, a naučit vás postupně příjem tekutin navýšit tak, aby tělo fungovalo a dobře šlo i vaše hubnutí!

Připraveni číst dál? Pokračujte tudy, k článku Jak nastartovat pitný režim (pro zdraví i hubnutí)!

Vaše

Týna a Monika

PS 1: Chtěli byste jídelníček, tedy jasný plán co vařit a jaké potraviny nakoupit? Mrněte na naší kuchařku Restart jídelníček: Zdravé jídlo 2x denně⁠, která zjednoduší váš zdravý život.

PS 2: Pro více rychlých a zdravých video receptů nás sledujte na Instagramu.

⭐⭐⭐⭐⭐
„Zhubla jsem 7 kg a vařím jinak"

S vařením
do krabiček hubnete,
aniž na to musíte myslet.

Restart jídelníčku:
Hubnu díky krabičkám!

Příprava jídel do krabiček totiž
zabere jen 2 × 2 hodiny týdně!

80 lehkých, jednoduchých a přitom výborných jídel, která budou chutnat celé rodině.

Naučí tě vařit chytře.