Zase ten krevní cukr! Proč ho musíte řešit, když nemáte cukrovku? Protože jeho hladina dramaticky ovlivňuje každý den kvalitu života i zdraví nás všech. A pohyb na něj funguje skvěle!
Pro začátek si to zopakujeme: držet v lati hladinu krevního cukru potřebujeme všichni!
Je to prevence diabetu II. typu, který vzniká v důsledku dlouhodobého nezdravého životního stylu.
Nechat lítat krevní cukr nahoru a dolu (typicky po sladkostech nebo jídle plném sacharidů), znamená posadit celé tělo, každou svou buňku, na velkou houpačku. Pokaždé, když vystřelí nahoru, přijde příval euforické energie, až jakéhosi přetlaku.
A pak rychle spadnete dolů. Náladou i energií. Cítíte ospalost, mozek se potácí v mlze.
Přichází podrážděnost – protože energie odešla, aniž by tělo v mezičase z jídla vytěžilo dostatek živin pro své fungování. A zbavit se takových „radostí“ přece stojí za to!
Při obojím stoupá hladina stresového hormonu kortizolu v krvi, což má vliv na srdce, protože vám spolu s krevním cukrem kolísá i krevní tlak. A nejen to.
Vysoká hladina krevního cukru znamená pro slinivku zvýšenou produkci inzulinu, který se pokaždé jen hrne, aby zpracoval tu hromadu glukózy. A to se děje tak často, že dojde k tzv. inzulinové rezistenci. Což je stav, při kterém tělesné buňky nereagují adekvátně na inzulin a tělo přestává optimálně zpracovávat a využívat glukózu.
Vysoká hladina krevního cukru také zahltí buněčné „elektrárny“ – mitochondrie, které začnou produkovat tzv. volné radikály. To jsou nepřátelské látky, jimž se obvykle snažíme zabránit v přístupu do těla zvenku. A najednou, po raketovém nárůstu hladiny krevního cukru, vznikají i v našich vlastních buňkách, tedy uvnitř našeho těla.
A co dělají volné radikály? Poškozují buňky až na úrovni DNA (tj. poškozují geny) a ve výsledku také způsobují řadu vnitřních zánětů, které někdy vedou až k fatálním onemocněním. Odborná literatura dokonce poukazuje na to, že mezi ně patří i rakovina. (Přečíst si o tom můžete třeba tady.)
Proto vás kromě jiného učíme skládat jídelníček tak, aby se hladina krevního cukru sotva pohupovala.
Stačí krátká procházka, strečink klidně na židli v kanceláři (protahujte lýtka), zatančit si na oblíbenou písničku doma v obýváku, vyjít párkrát schody nebo udělat si v kuchyni při čekání na kafe několik dřepů. Dokonce i zvedat chvíli činky na gauči při sledování filmu je fajn!
Je totiž fakt důležité zapojit během první hodiny (max. do 70 minut) po jídle svaly a rozhýbat tělo.
Proč?
podaří udržet něco, o čem medicína hovoří jako o tzv. postprandiální glykémii, tedy hladině krevního cukru po najedení. Ta bývá problematická u lidí ohrožených vznikem diabetu II. typu a také s přibývajícím věkem.
Proběhla dokonce studie, která vedla sledované osoby k pohybu 3x denně po dobu 15 minut po jídle a prokázala u nich snížení hladiny krevního cukru už během 24 h!
Nemusíte až tak zhurta. Chápu, že chodíte do práce a máte děti, povinnosti i potřebu volného času. Mám to přece stejně 😊
Začněte aspoň jednou denně. Znáte to – na nové návyky se musí pomalu. A až uvidíte, jak dobře to funguje, prodlužte klidně jedno cvičení nebo procházku na třicet minut.
Jako bonus k tomu fakt spálíte i trochu kalorií z glykogenových zásob a božsky si vyčistíte hlavu.
Takže… POHNĚTE SE PO JÍDLE! Dává to smysl.
A jsme v tom rozhodně s vámi 💪
Monika 🌸 a Týna 🥑
P.S.1: Mrkněte na naše video.
P.S.2: Obzvlášť klidnou hladinu glukózy si vymazlíte určitě s našimi zdravými recepty nebo kuchařkami.