Mrkev, celer, řepa, petržel, cibuli a česnek. V těle se tráví pomaleji, a tím se vytváří více tepla. Jsou bohaté na živiny a dostupné lokálně. I další podzimní zeleninové bohatství v podobě zelí, tykve, dýně, kapusty i a růžičkové kapustičky nakupujte na trzích a od farmářů.
Stejně jako se některá zvířata ukládají k zimnímu spánku i člověku v zimě vnitřní oheň metabolismu zeslábne. Využijte proto termického účinku jáhel, pohanky, rýže, luštěnin, ořechů, semínek a sušeného ovoce. Udržují tělo v teple a dodávají mu energii.
Sáhněte po „zimních“ variantách jako je kari, sušený česnek, sušený i čerstvý zázvor, pepř, paprika, chilli nebo skořice, hřebíček a badyán. Přidají extra chuť a poslouží vám i svými antibakteriální účinky!
Je to ájurvédský zázrak bohatý na nenasycené tuky, které udržují v těle v teplo a slouží jako rychlé palivo. Toto tradiční přepuštěné máslo má ořechovou vůni a nepřepaluje se. Značka, kterou máme rádi, je České ghíčko. Můžete ho koupit na rohlik.cz, nebo ve farmářských obchodech. Nebo se můžete pustit do domácí výroby.
Skvělé jsou masové vývary a krémové zeleninové polévky. Do nich schováte extra dávku zeleniny a polévka tak získá na hustotě a více zasytí! Tepelně upravenou zelenina přidávejte ke každému jídlu – orestujte ji na pánvi, upečete v troubě nebo vařte na páře.