🔥 NOVÝ ROK, nový start: Hubnu díky krabičkám! 🔥
Nejvýhodnější sada:
DOPRAVA ZDARMA + dárek.

📣 Předprodej NOVÉ kuchařky Restart jídelníčku: Hubnu díky krabičkám! je v plném proudu!  📣
Chcete STIHNOUT výhodnou cenu? Nečekejte!

🔥NOVÝ ROK & start: Hubnu díky krabičkám!🔥
K sadě DOPRAVA ZDARMA + dárek.

📣 Předprodej NOVÉ kuchařky 📣
Hubnu díky krabičkám!
Chcete STIHOUT výhodnou cenu?

Jak začít s posilováním, i když ho (zatím) nesnášíte

Jedna z nejsilnější alergií, kterou můžete trpět, je ta na pohyb – hlavně na posilování. Zapotit se, dát si do těla je „fuj“! Nepříjemné?! Bolí to! Fakt? Tak to pak ale nechtějte zázraky v hubnutí a nedivte se, že hlavně po čtyřicítce začne být dřina i obyčejné vstávání.

Chtít musíte svaly. A my vám dneska dáme návod, díky kterému konečně zažijete, co to znamená mít dobrý pocit z propoceného trika. Je jedno, že už vám to párkrát nevyšlo. Je čas to zkusit znovu, ne?

Naše svaly to s námi dlouhodobě nemají jednoduché.

Spoléháme na ně, ale nic pro ně neděláme. Jíme kupu sacharidů, i když víme, že rostou z bílkovin.

Neprotahujeme se, neposilujeme. Z lenosti i s naivním přesvědčením, že zrovna naše svaly „nepovolí“.

Přitom: BEZ SVALŮ BYCHOM SE DOSLOVA ROZSYPALI.

Nebýt svalů, nemá co podporovat a stabilizovat kostru. Bez nich není pohyb. Stojí za spoustou vnitřních funkcí, jež považujeme za automatické – třeba to, jak srdce pumpuje krev, je zásluha svalů. Samo srdce je sval! Jsou předpokladem toho, že i na stará kolena budete soběstační. A je toho víc!

Důvody, proč obrátit pravidelně pozornost od procházek k silovému tréninku, jsme vám konec konců sepsaly do článku: Svaly po čtyřicítce a hubnutí: 8 důvodů, proč začít cvičit.

Do detailu vám tam dokonce vysvětujeme i to, PROČ BEZ SVALŮ NEZHUBNETE:

  • 💪 Spalují staré tukové zásoby. To umí fakt jen pracující svaly (anebo pak plastický chirurg, no).
  • 💪 Jakmile do těla přijdou sacharidy změní se na glukózu, a svaly právě po glukóze sáhnou jako po okamžitém zdroji energie. Tím pádem zabraňují tvorbě nových tukových zásob.
  • 💪 A když se pohnete hned po jídle, pak také pomáhají udržovat v klidu hladinu krevního cukru.

Jenže vědět, PROČ jsou svaly důležité, je jedna věc. Pustit se konečně do cvičení a posilování věc druhá. Je to o práci s vlastní hlavou – zvlášť když už vám není dvacet a nikdy jste nezvedli ani činku. Tak jdeme na to!

Praktické kroky, se kterými začne posilovat úplně každý…

1. Potřebujete svůj vlastní důvod

Nestíháte své děti? Nesnášíte pocit, že vám s věkem povoluje tělo? Chcete důstojně stárnout? Máte nový vztah a záleží vám víc na tom, v jaké jste kondici? Každý najdeme motor nakonec v něčem jiném. Co bude tím vaším důvodem, díky kterému se z posilování stane i vaše téma? To je úkol číslo 1.

2. Odložte předsudky i strach

Posilování si spojujeme s fitkem a fitko s fitneskami a nabušenými borci. ALE i oni jednou začínali, takže ví, čím si v začátku procházíte, a můžou vás překvapit tím, že vám nabídnou pomoc.

Také musíte vědět, že každý si tam jde pro lepší pocit ze sebe sama, ne aby vás hodnotil nebo srovnával se sebou. Nesrovnávejte se s nimi ani vy.

3. Trenér je opravdu ten nejlepší začátek

Tohle se vám nebude možná moc líbit, ale je to nejlepší rada, co můžeme začátečníkům dát: určitě investujte do trenéra.

Společně se naučíte základy a pak můžete posilovat sami. Je třeba umět se dobře rozehřát, pochopit základy cvičení s vlastní vahou, rozumně si nastavit stroje a zátěže, stanovit počty opakování…

4. Fitko je možnost, ne nutnost

A když fitko nedáte? Existují spousty dobrých skupinových lekcí. K posilování a budování svalů totiž můžete dojít přes pilates nebo powerjógu, u nichž potřebujete jen podložku a své tělo.

Existují také mraky sestav na cvičení s vlastní vahou. A ve vyšším věku oceníte i způsoby, jak posilovat doma, vsedě na židli! (Tipy najdete v článku Domácí fitness lekce, se kterými můžete posilovat hned teď!).

5. Nekoukejte na trendy, ale na pohodlí

I když můžete utratit mraky peněz za skvělé (a sexy) oblečení, můžete taky začít klidně jen v pohodlném starém triku a legínách. O tom, co máte na sobě, cvičení nikdy není.

6. S odvahou i rozvahou

Slibujete si, že se do toho dáte pořádně? Jen to ne! Pokud jste doteď neposilovali, svaly nejsou vůbec připravené na to, aby dostaly xkrát týdně záhul. K odvaze cvičit je třeba i rozvaha. Jako začátečník nikdy nesmíte první tréninky přepísknout a padat do mdlob vyčerpáním.

Stejně jako je lepší hubnout pomalu, i u cvičení na rozjezd 2x v týdnu půlhodinka bohatě stačí.

Tak zvládnete poznávat vlastní tělo, jeho reakce, hranice. Protože dost možná na velké posilování vůbec není ani připravené a bude potřebovat nejprve rozhýbat nebo uzdravit.

Teprve pak bude čas naučit se vhodné cviky odpovídající vaší kondici, zdravotnímu stavu i věku. A až tehdy doporučujeme 3x týdně 30−50 minut!

A protože to nenastavíte takřka nikdy správně bez odborné pomoci, je to znovu důvod zaplatit si trenéra a dopřát si individuální lekce.

7. Pravidelnost se cení víc než délka tréninku

Místo toho, abyste spěchali na výsledky, se jako první snažte nastavit pravidelnost. Dejte si cvičení do kalendáře se stejnou prioritou jako lékaře a pracovní schůzku.

Partner/ka, děti, babičky… možná nebudou nadšení. Jenže vy máte doslova svatou povinnost se postarat o to, abyste byli fit a zdraví. Není to nic, kde byste měli žádat o jejich svolení, ale o spolupráci.

8. On-line řešení pro vytížené i samotáře

Že jsou trenéři nebo skupinové lekce daleko? Jsou i on-line. Což je perfektní řešení pro všechny, kdo mají málo času, žijí na venkově, nemají rádi pozornost, vědí, že na skupinových lekcích nestíhají.

Většina z trenérů má své ucelé programy i prostor pro individuální konzultace a skoro s jistotou vám nabídnou ukázku spolupráce nebo lekci zdarma, abyste viděli, co umí.

9. Ráno, nebo večer?

Někdo funguje hned po probuzení, jiný je na cvičení připravený večer. Najít si nejlepší čas pro trénink taky může být oříšek. Ale respektujte své tělo i v tomto ohledu. Pokud špatně spíte, je rozhodně lepší ráno nebo brzo odpoledne.

10. Od povinnosti, přes rutinu k čisté radosti

Rovnou počítejte s tím, že nejdřív sami sebe musíte opravdu drilovat. Nesmlouvavě trvat na tom, že tréninky nevynecháte.

Po téhle fázi přijde období rutiny. Navyknete si, ale žádná radost. Asi jako když si dvakrát denně čistíte zuby. Taky z toho nejste v zenu, ale víte, proč to děláte. Jenže na rozdíl od toho čištění zubů dojdete u cvičení nakonec i na třetí level: k čiré radosti.

Jakmile zakusíte dopamin a endorfiny po konci tréninku, pocit hrdosti na sebe sama a také zaznamenáte první výsledky, dost pravděpodobně se silové tréninky stanou vaší novou zdravou závislostí i samozřejmostí, u které pookřeje vaše tělo, ale také mysl. Silový trénink totiž skvěle ventiluje nahromaděný stres.

Chcete to zažít?

Musíte ZAČÍT!

A abyste mohli fakt hned, klikněte rovnou na článek Domácí fitness lekce, se kterými můžete posilovat hned teď!

My vážně věříme, že to má smysl. A že to dáte i vy!

Vaše Týna a Monika

⭐⭐⭐⭐⭐
„Zhubla jsem 7 kg a vařím jinak"

S vařením do krabiček hubnete,
aniž na to musíte myslet.

Restart jídelníčku:
Hubnu díky krabičkám!

Příprava jídel do krabiček totiž
zabere jen 2 × 2 hodiny týdně!

80 lehkých, jednoduchých a přitom výborných jídel, která budou chutnat celé rodině.

Naučí tě vařit chytře.