Chyba může být v nutriční podvýživě!
Od chvíle, co se přerušovaný půst (neboli Intermitten Fasting) stal před pár lety novou nadějí pro všechny marně hubnoucí, ho zkusily miliony lidí.
Dokonce i vy, že? Tak proč zrovna vám to nefunguje?
Jedním ze zásadních důvodů bývá nedostatek živin, tzv. nutriční podvýživa, kdy tělo i přes vaši snahu cítí, že mu něco chybí. Jak zjistíte, jestli je tohle i váš problém? A kudy z něj vede cesta?
Stručně si to zopakujeme, ano? Hubne pouze to tělo, které je poctivě nasycené živinami. A co se živin týče, máme tu:
Sacharidy přinášejí nejsnáz dosažitelnou energii, bílkoviny tu dlouhodobou a fungují jako stavební hmota pro růst svalů. A pak jsou tu tuky – v jídle nosiči chuti, pomocníci při vstřebávání některých vitaminů…
A teď malým oslím můstkem přeskočíme k tělesnému tuku. Ten tělo dokáže pouštět jen tehdy, když se necítí ohrožené nedostatkem výše uvedených makro- i mikroživin. Ale jakmile mu něco z toho chybí, tělo si zarputile drží ty stávající vnitřní tukové zásoby, protože si z kdysi dávna pamatuje, jaké to bylo zažívat hladomory a nepravidelnou stravu.
A zažít to už nechce – i když člověk jako druh žije dávno v současném nadbytku. Proto při pocitu nedostatku dokonce ještě dál ukládá, i když vy zrovna můžete ve skutečnosti procházet dalším pokusem o úpravu životního stylu.
Vlastně právě tehdy, pokud za sebou máte bohatou dietářskou historii, spousty pokusů, kdy jste se roky potáceli mezi omezováním se a nájezdy do fastfoodů nebo na hotovky v nejbližší hospodě s “meníčkem”, je vaše tělo po těch letitých zkušenostech dost možná nastavené právě na to, aby si ukládalo, co může. Protože nevěří, že přísun bude pravidelný.
A pak do toho vstoupíte s přerušovaným půstem, se kterým to všem jde. A o kterém vám i my pořád říkáme, jak je úžasnou podporou hubnutí, buněčné regenerace i prevence vzniku cukrovky II. typu a dalších vážných, převážně civilizačních onemocnění. A ono to zrovna vám nefunguje.
Protože jako všemu populárnímu, se i přerušovanému půstu stalo to, že se předává jaksi zjednodušeně. A ona jsou tu přitom základní pravidla, u nichž platí, že jen pokud je dodržíte, přijdou i ty očekávané benefity.
Stačí začít pomalu. Skok na dlouhá okna půstu a krátká jídelní může být zbytečně náročný. Pokud si všimnete, že pro vás je například 14 / 10 režim náročný, uberte na 12 / 12 a místo stresu z dlouhého půstu věnujte pozornost doopravdy tomu, co nakládáte na talíř.
Inspirujte se systémem Denního talíře nebo týdenním jídelníčem v jedné z našich kuchařek Restart jídelníček. Všechno to tam je černé na bílém a ve velmi srozumitelné podobě.
A pokud už dáte pozornost skladbě Denního talíře z hlediska makroživin, také si pohlídejte kvalitu jídla z hlediska mikroživin. Čím více jsou potraviny lokální a sezónní, tím vyšší je automaticky obsah vitamínů a minerálních látek se zvyšuje.
Vždycky bude velký rozdíl mezi obsahem mikroživin v okurce ze supermarketu, nebo od místního farmáře, který garantuje bio kvalitu. Stará se, aby i půda byla vyživená, vyhýbá se postřiku, sklízí ručně. To dělá z potravin potraviny kvalitní a mikroživinami nabité. A když koupíte okurky od farmáře v den sklizně, nikoliv v supermarketu poté, co bůhví jak dlouho a bůhví jak daleko cestovaly, máte další rozdíl v kvalitě potravin. Určitě ve prospěch farmářské okurky.
A pokud se teď podíváte z okna a budete s blížícím se podzimem přemýšlet, jak to asi právě třeba u zeleniny uděláte, když už bude po sklizních… je tu ještě jedno řešení.
Ve vaší pravidelné výbavě by neměly chybět: zinek + selen, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vitmin D3 ideálně v kombinaci sK2 pro lepší vstřebávání, vitamin C (ideálně v lipozomální formě, která se dobře vstřebává), magnézium neboli hořčík (hledejte formy citrát, malát nebo bisglycinát) a zkuste také zelené potraviny, jako je chlorella nebo zelený ječmen.
Obsah enzymů v nich je až zázračný.
Třeba na 16 hodin bez jídla? Pak přijdete jistě o jedno hlavní jídlo denně, a pak tím spíš musíte vymazlit složení těch dvou zbývajících. Protože tělo nesmí dostat ten nutriční hlad, nesmí postrádat živiny.
Jídelníčky speciálně vhodné pro přerušovaný půst najdete v knížce Restart jídelníček: Zdravé jídlo 2x denně.
To je vlastně všechno. A dejte nám prosím vědět, jaké máte s přerušovaným půstem zkušenosti vy.
Rády budeme číst vaše úspěchy a tam, kde tápete, vám zkusíme brzy poradit.
Monika 🌸
Další články a návody na téma přerušovaný půst:
- Přerušovaný půst, nepřerušované zdraví!
- Přerušovaný půst pro ženy: tipy pro ženy k podpoře hormonální rovnováhy
- Jak správně držet přerušovaný půst jako žena (menopauza, podle menstruačního cyklu)
- Přerušovaný půst – Kompletní návod pro začátečníky
- Co jíst a pít při přerušovaném půstu
- Chytrý návod, jak propojit přerušovaný půst s pohybem
- Přerušovaný půst – Bojíte se hladu? Začněte s režimem 12/12!
- Co můžu jíst během přerušovaného půstu v „okně bez jídla“?
- Nejčastější chyby při přerušovaném půstu I.
- Kniha: kompletní návod na přerušovaný půst s jídelníček na 21 dní, včetně 55 receptů