Jahody to letos vzaly rychle, už frčí samosběry! K mání jsou sladké melouny, brzy bude rybíz, třešně, maliny… To chcete! A také můžete. Má to jen drobná „ALE“!
Neznám lepší pocit, než utrhnout si přímo ze záhonu jahodu a poprvé ochutnat její sladkost. Nebo rozkrojit meloun?! Vychlazený, osvěžující. Jsou to ty nejtypičtější chutě léta, které potvrzují, že brzy budou prázdniny a dovolená a nejluxusnější část roku ever.
Jenže – ovoce, to je také spousta cukrů. Ve své podstatě sladkost. A přesně tak je potřeba s ním zacházet v rámci Denního talíře nebo s ohledem na hladinu krevního cukru.
Taky záleží na kvalitě, na původu…
Když to jde, je lepší ho neloupat…
No, asi si to všechno pro jistotu shrneme – aby bylo ovoce fakt zdravou součástí jídelníčku. 😊
Co si natrháte na zahradě, seženete u místních prověřených farmářů nebo koupíte s označením BIO, je naprosto ideální. U běžně prodávaného ovoce z regálů supermarketů je naopak riziko spousty problémů:
Než se do ovoce zakousnete, pořádně jej omyjte.
Pokud se vám povede zajistit si zásobování domácím, bio nebo farmářským ovocem, pak u druhů s jedlou slupkou ovoce neloupejte. Právě ve slupce je největší podíl vlákniny, zejména té rozpustné, jako je pektin u jablek. A vláknina je super důležitá, protože pomáhá udržovat v kondici střeva, usnadňuje vyprazdňování, zvyšuje pocit sytosti – a hlavně, zpomaluje nástup cukru do krve i tam, kde by inzulin při přemíře ovoce nestíhal cukr zpracovávat.
Přestože je cukr z ovoce „laskavější“ než ten ze sladkostí, počítejte s ovocem v rámci Denního talíře jako se sacharidy. Jinými slovy hlídejte jeho množství, tím pohlídáte tzv. glykemickou nálož = množství sacharidů přijatých právě z ovoce. Jsou pravda naředěné vodou, provázené vlákninou, takže glykemický index ovoce může být ve výsledku nižší než u celozrnného chleba. Přesto: hlídejte si, kolik ovoce sníte. A uberte pak sacharidy ve zbytku dne.
Rybízové koláče, jahodové knedlíky? Mňam! A za nás klidně ANO! Ovoce do dezertu takového typu přinese vlákninu, a když do těsta nebo pod ovoce přidáte tvaroh, snížíte ve výsledku glykemický index, zpomalíte nástup cukru do krve a zasytíte se na mnohem delší dobu (tedy také vám bude stačit menší kousek dezertu).
Perfektně se vám pak bude hodit náš recept na Drobenkový koláč s tvarohem a ovocem. No, a pokud nemáte tvaroh, přidejte do těsta alespoň práškový protein.
I tak hodně pomůžete klidné hladině cukru. Nebo použijte mandlovou mouku, oříškovou drobenku… Ořechy jsou jednak zdrojem zdravých tuků a jednak proteinů. A tuky i proteiny brzdí…? Jasně, zase ten cukr v krvi. 😊
Ovocné džusy nebo šťávy? Tak tady prrrrr. Dostává se do nich hlavně chuť, sladkost (cukr), voda z ovoce a jen úplné minimum vlákniny. Takže hodně hází s hladinou krevního cukru a snadno se po nich tloustne. Do těch kupovaných často přibude i spousta cukru navíc z výroby. Když už, berte 100%, hodně je řeďte vodou a počítejte je jako dezert.
Smoothie (mixované celé ovoce) je díky obsahu vlákniny rozhodně lepší varianta než odšťavněné ovoce.
Ideální ovoce je to sezónní a lokální. Protože jakékoli ovoce, které konzumujete právě v době, kdy přirozeně dozrává, je bohatším zdrojem vitaminů, než ovoce dlouho skladované nebo dozrávající až poté, co se odněkud dovezlo. Proto všema deseti berte všechno, co vám dozrává na zahrádkách u chat nebo u babiček. Anebo v lese! Borůvky, rybíz, jahody, maliny, ostružiny.
Protože je v takovém ovoci méně vody než ve větších plodech (jablka, hrušky), chutná méně sladce a vedle vitaminů, minerálních látek a vlákniny ještě obsahuje další užitečné látky – bioflavonoidy, které patří mezi fantastické antioxidanty (což znamená, že brání tělo před škodlivými volnými radikály).
A máme to! Užijte si ovocné léto přesně tak, jak ho máte rádi. Jen si čas od času připomeňte těchto našich sedm bodů a držte se jich. Pak to bude všechno v pohodě😊
Týna a Monika 🍒🍉🍎
P.S.1: Milujete ovocnou zmrzlinu? Tu podle našeho receptu z blogu připravíte do 4 minut!
P.S.2: A s ovocem můžete i na gril! No fakt! Za Grilované broskve s ricottovou náplní dám ruku do ohně.