Je jedno, jestli právě vrcholí léto, nebo venku padá sníh. Pitný režim potřebujete mít v pohodě po celý rok. Co chybí tomu vašemu? A jak se konečně donutíte pořádně pít?
Proč je důležité hlídat si pití, už víte. Sepsaly jsme to pro vás všechno do článku Nepijete? Nehubnete!
Nejprve pár dní sledujte, kolik vypijete v současné době. Můžete si odměřovat a zapisovat jednotlivé sklenice. A pro srovnání vycházet z toho, že na každé kilo váhy byste podle Národního zdravotnického informačního portálu měli přijmout 30−40 ml tekutin na každý kilogram váhy.
A ještě o něco víc, když je venku vedro nebo se chystáte na náročnou fyzickou aktivitu, u které víte, že se opravdu zapotíte). Nebo když jíte slanější pokrmy. Nároky na tekutinu se zvyšují také spolu s typem stravy, kterou během dne spořádáte.
Zelenina, ovoce, polévky, smoothie… to všechno patří k dalším nepřímým zdrojům tekutin „navíc“ k pitnému režimu. Ale pokud zrovna úplně míjíte zásady Denního talíře a máte nedopatřením „suchý den“ se spoustou masa, rýže, brambor, nedej bože pečivem, tělo potřebuje pít zase o kus víc.
Pak také záleží, kolik vypijete kávy nebo alkoholu. Jestli přes den jíte slanější pokrmy.
V průměru se pak mluví o doporučení na 2 až 2,5 litru tekutin denně. Což jen tak tak vyrovná průměrnou ztrátu tekutin během dne – pocením, močením, ale nezanedbatelné množství tekutin také vydechujeme!
Nechce se vám psát si tabulky a hlídat objemy? Nevadí. Jestli jste dost hydratovaní, zjistíte i bez počítání:
Tělo nemáte složené z limonád nebo kafe, ale právě z obyčejné vody.
Aby vás chuťově nenudila, můžete do ní přidávat bylinky, ovoce v biokvalitě (citrusy, meloun, maliny)…
Teplé čaje zahřejou uprostřed zimy, v létě, když do nich přidáte led, nakrájené ovoce… můžete mít skvělý domácí ledový čaj plný osvěžení.
Jsou skvělým zdrojem tekutin i minerálních látek. Ale měly by být spíš sváteční součástí pitného režimu. A pokud vám opravdu chutnají, alespoň je střídejte. Každá obsahuje jiné druhy minerálních látek a pravidelným střídáním značek si zajistíte jejich pestřejší paletu.
A víte, že tělo má nejraději pití ve své obvyklé provozní teplotě, tedy 37 °C? U horkého pití je to jasné: jakmile je moc teplý čaj, opotíte se (a zase ztrácíte tekutiny). A u ledových nápojů nehrozí jen škrábání v krku, ale tělo musí vynaložit energii na jejich zahřátí právě na svou provozní teplotu, teprve potom s nimi může pracovat.
Ve všech těchto případech naopak platí, že si připravíte vedle čaje, kafe nebo drinku ještě sklenici vody, abyste tělu pomohli se s nimi srovnat.
Než půjdete večer spát, klidně si k posteli postavte vodu, abyste se mohli napít hned po probuzení. Nečekejte s tím na snídani – tím spíš, pokud praktikujete přerušovaný půst a první jídlo dne by připadlo až na dopoledne. Být do té doby bez tekutin, resp. čisté vody, by byla chyba!
Tělo v noci uklízelo, a spotřebovalo na to spoustu vody. Nevěříte?
Ranní moč a pocit, že se probouzíte lehce opocení, jsou jasné důkazy. Na odstraňování toxinů a odpadních látek si tělo prostě půjčuje vodu. A ráno je pak v největší deficitu.
Vysušené bývají po probuzení také sliznice úst a krku, které se tím stávají mnohem více propustnými pro viry a bakterie. Nafrak tak dostává imunita. Jakmile se napijete (a zvlhčíte je), jejich obranyschopnost prudce stoupá.
Každopádně je důležité zvládnout dvě třetiny doporučeného objemu vody už v první polovině dne!
Pak už pozvolna ubírejte. Kromě jiného proto, abyste v noci pořád nevstávali na záchod a mohly si odpočinout spolu s dalšími vnitřními orgány i vaše ledviny.
Napít se pořádně ráno zvládnete, ale přes den je to horší? Připravte si s sebou celý objem pití, který byste měli během dne zvládnout. Nebudete to tak dělat pořád, ale než si zvyknete na optimální objem tekutin, potrvá to. A rychleji to půjde určitě tehdy, když vám na stole bude stát pořádně velká lahev a vy uvidíte, jak z ní ubývá.
Aby se vám množství tekutin sledovalo snáz, udělejte si radost výjimečnou lahví na vodu nebo na stůl postavte úžasnou karafu – obě samozřejmě tam, kde na ně uvidíte.
Sahat po vodě automaticky i tak bude chvíli trvat, ale dáte to snáz.
A pokud je množství přijatých tekutin opravdu hodně nízko, navyšujte pitný režim alespoň po malých krocích. Klidně o deci denně. Ono to půjde!
Chcete-li si přesto pojistit, že to s pitným režimem fakt zvládnete dobře, stáhněte si nějakou zajímavou nebo zábavnou aplikaci. Hned dvě z nich jsme v Restartujem® testovali a sepsali jsme pak článek, který najdete TADY.
Ale vybrat si můžete jakoukoli, která vás v Google Play nebo AppleStore zaujme. A když ne? Věnujte deset minut tomu, že si do telefonu nebo chytrých hodinek nastavíte upozornění na chvíle, kdy se máte napít. Užitečné to může být během dlouhých dnů v kanceláři i u provozu na směny.
Pro usnadnění při hledání vhodného režimu si můžete totiž pomoct ještě pár vychytávkami, které fungují nám, v Restartujem®:
Už víte, jak se do pitného režimu pustit? Držíme palce!:-)
Vaše
Týna a Monika